איך לעודד את הילדים להירשם ללימודים גבוהים?

אין זה נכון שכל אמא רוצה שהילד שלה יהיה רופא או עורך דין, אך זה כן נכון שכל הורה רוצה שהילד שלו יתקדם בחיים ויעסוק בתחום שהכי נכון עבורו, ובשביל כך נדרשים לעבור במוסד להשכלה גבוהה, כי המציאות היא שכיום קשה להתקדם בחיים ללא תואר ותואר מסייע להשאיר כמה שיותר דלתות פתוחות. מה עושים אם הילדים ממשיכים בשלהם, לא ממהרים לעשות פסיכומטרי ואף חושבים שהם כבר יסתדרו בחיים ללא השכלה? יש כמה דברים שאנחנו כהורים בהחלט יכולים לעשות!

לזהות את מקור הבעיה

הילד לא מראה עניין להירשם למכללה כזו או אחרת? בכול פעם שאתם מעלים את הנושא הוא ממהר להעביר נושא? ובכן אתם כהורים צרכים להבין מהו מקור הבעיה, כי מאוד ייתכן שעם קצת הקשבה הסיטואציה תוצג בזווית שונה. כך למשל אם הילד מייחל לצאת עם לימודי הנדסה אך לא עושה דבר בכדי להגשים זאת, ייתכן שמוקד הבעיה טמון בחוסר האמון שלו בעצמו, ולו כי הוא שמע שציון הפסיכומטרי צריך להיות מאוד גבוה ואילו הבחינה מאוד קשה. במקרה מעין זה יש להסביר שתמיד צריך לעשות את הטוב ביותר שאנחנו יכולים ושאם באמת רוצים דברים מסתדרים. מכאן שניתן לעשות פסיכומטרי ובאמת להשקיע, ובמקביל למצוא דרכים עקיפות.

דרכים עוקפות פסיכומטרי

ציינו דרכים עקיפות ופה נציין שנפתלי בנט שינה מעט את החוקים, כך שכיום תמצאו דרכים עוקפות פסיכומטרי. שנדגים? לחלק מהפקולטות ניתן להתקבל כל עוד עוברים בבית קורסים מקוונים בציונים גבוהים. את הציונים משכללים עם ציוני הבגרות ועל סמך הממצאים אפשרי להתקבל לפקולטה הרצויה. כמו כן, רבים מהמוסדות עורכים מבחנים פנימיים ואף יש מסלולים לשיפור בגרויות, כך שאין הכרח להשלים עם הציונים הקיימים ואף אין הכרח להשקיע רבות בפסיכומטרי – תמיד חשוב לבחון אלו אופציות עומדות על הפרק.

דרכים לעקוף פסיכומטרי

זה לא שוחד זו עזרה

אם אתם יכולים, הציעו עזרה במימון הלימודים. מאוד ייתכן שהילדים מבקשים לחסוך מעט ורק אז להתחיל ללמוד, כך שאם תציעו תמיכה כלכלית הם לא ימצאו סיבה לדחות את הלימודים בעוד שנה. אינכם יכולים לתמוך כלכלית? סייעו לילדים למצוא מלגות, תחשפו אותם למגורים עם שותפים, תלמדו אותם לבשל (בכדי שיוציאו פחות במסעדות), תבהירו להם שיש עיריות שמעניקות הנחה בארנונה ובאופן כללי תסייעו להם להבין שאם הם רק יעבדו מעט תוך כדי הלימודים ויתנהלו כלכלית נכון, הרי שהם יכולים לעמוד בכוחות עצמם ולהתקדם לעבר המקצוע הרצוי – שיעור חשוב לחיים.

לא לדחוף – להכווין

לבסוף נחדד נקודה מאוד חשובה. הילדים כבר גדולים ועל כן הם אדונים לעצמם. עם זאת, לילדים יש נטייה לרצות את ההורים (בכל גיל), ועל כן רצוי לוודא שאנו לא דוחפים אותם ללמוד תחום שאינו רצוי או נכון עבורם, אלא רצוי לעודד את הילדים שיבינו מה מעניין אותם ולכל אורך הדרך להיות פתוחים, תומכים ותמיד אוהבים.

נגישות