האם קיים קשר בין היריון ולידה לכאבים בעצם הזנב?

תקופת ההיריון והלידה מביאה עמה לא מעט התמודדות גופנית ונפשית, כאשר לעיתים חלק מההתמודדות כוללת לא גם כאבים בעצם הזנב. הסיבה לכך נובעת בעקבות עומס המופעל על גוף האישה בזמן הנשיאה של התינוק כאשר הוא בבטן, וגם בעקבות הלידה עצמה, כפי שנרחיב בהמשך. אם גם אתן חשות בכאבים בזמן ההיריון או לאחר ההיריון שמקרינים לאזור הגב, זה הזמן להבין כיצד מטפלים על הכאבים.

כיצד אפשר לטפל בכאבים בעצם הזנב?

חשוב לזכור כי התערבות מוקדמת היא בעלת השפעה אדירה על היכולת להוביל להקלה משמעותית בעוצמת הכאב, בייחוד בעבור נשים כאובות שמתקשות להתנהל בחיי היום יום, בוודאי כאשר מדובר בטיפול בתינוק. כאבים בעצם הזנב יכולים לנבוע מכמה סיבות ולא רק בעקבות ההיריון והלידה, אולם מדובר בסיבה מרכזית לתופעה הזו וזאת מאחר ובזמן ההיריון (ולרוב באזור השליש האחרון) מתחילים להתרחש שינויים הורמונליים שנועדו לאפשר לעצם הזנב לנוע תוך כדי תהליך הלידה, כאשר בפועל מופעל עומס רב על הרקמות ובהתאם לכך לשנות את הזווית של עצם הזנב עד לכדי יצירה של כאב מקומי שהולך ומתפשט באזור הגב התחתון ועצם הזנב. על כן, פנייה לקבלת אבחון ובניית תוכנית טיפול פרטנית אצל מרכז רפאל מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכן לקבל טיפול אלטרנטיבי שנועד לשחרר את הלחץ שמפועל על עצב הזנב ובהתאם לכך גם להוביל לתהליך של ריפוי, כל זאת בליווי מקצועי המתבצע על ידי מיטב המטפלים.

מרכז רפאל הוא מרכז מוביל בתחומו אותו הקים ד"ר רפי פרטר, כירופרקטור בעל ניסיון של מעל ל-30 שנה בתחום האלטרנטיבי. במרכז שיטת הטיפול עומדת ההנחה כי ניתן לעורר את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף, וזאת על ידי קידום של שורת טיפולים ממוקדים כמו למשל דיקור, פיזיותרפיה, יוגה ועוד, כל זאת בהתאם למתן אבחון המתבצע במכון עוד לפני קביעת תוכנית הטיפולים. לאורך הדרך תוכלו לקבל לא רק ליווי מקצועי אלא גם לבצע מעקב בשביל לבחון את ההתקדמות והאם אכן ישנה הקלה במצב הכאב ובתסמינים הנלווים, וזאת כחלק מהבנה כי אין מדובר בגזרת גורל אלא ניתן לטפל הן באמצעים קונבנציונליים והן באמצעים המגיעים דרך שיטות טיפול עתיקות וטבעיות, ללא תופעות לוואי.

 

 

הגיע הזמן לדאוג לעצמך

כאישה שנמצאת בהיריון או ילדה, את חייבת לדאוג קודם כל לבריאות של עצמך. בדיוק כמו שאת ממהרת להזמין תור לרופא כאשר הילד לא מרגיש טוב, כך צריך לתאם תור לבדיקה אצל מומחה לאורתופד אשר מבצע סדרה של בדיקות מתקדמות בשביל לאבחן האם ישנה תזוזה של העצם או לחץ המופעל ואשר יוצר את הכאבים. באמצעות שילוב של תוכנית טיפול אותה הוא מתאים לצרכים שלכן לצד טיפול אלטרנטיבי ניתן יהיה למקסם את תהליך ההחלמה ובהתאם לעודד את תהליך ההחלמה, בוודאי לאחר תקופה מורכבת כמו תקופת ההיריון.

שילוב של פעילות ספורטיבית להתמודדות עם כאבים

מעבר למתן טיפול שמרני המתבצע גם במרפאה של מרכז רפאל, אפשר בפיקוח לבצע פעילות גופנית המתבצעת באופן מבוקר ובפיקוח ומבוססת על חיזוק אזור הגב והכתפיים. כך לדוגמה, תרגילי פילאטיס לחיזוק הגב התחתון אותם ניתן לבצע גם בבית מהווים דרך מצוינת להתמודד עם הכאב ואף להפחית אותו. כל קבלת החלטה לגבי פעילות ספורטיבית כמו גם הטיפול הרפואי צריך להתבצע תחת פיקוח ובליווי רפואי, כחלק מהבנה כי מדובר בכאבים הדורשים  התייחסות מוקפדת.

נוסף לכך, עדיף להימנע מישיבה ממושכת אשר יוצרת לחץ מתון על הגב התחתון ולהעדיף לנוע כמה שאפשר, כל זאת כחלק מהבנה כי תנועתיות היא מפתח משמעותי להתמודדות עם כאב שמתחיל באזור הגב התחתון ומקרין לאזורים שונים, כמו למשל כתפיים, צוואר וראש.

לסיכום

סובלות מכאבי גב תחתון בזמן תקופת ההיריון והלידה? ובכן, עכשיו זה הזמן לדאוג לעצמכן, וזאת על ידי פנייה לאבחון המתבצע במרכז רפאל, לצד בנייה של תוכנית טיפול בהתאמה אישית אצל אורתופד מומחה, כחלק מהבנה כי אין מדובר בגזרת גורל אלא ניתן לטפל, גם בדרך קונבנציונלית וגם בדרך אלטרנטיבית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות