צום עם הילדים: כך תעברו זאת בשלום

אחד מסמלי היהדות והימים החשובים ביותר בדת הוא יום כיפור. היום בו כל הארץ שוקטת ל-24 שעות, בהן כל אחד עושה עם עצמו חשבון נפש. בעוד שהמבוגרים מצליחים להתמודד עם היום הזה, הילדים דווקא לא תמיד עוברים אותו באופן המיטבי. אז גם אם הילדים עדיין קטנים וגם אם בגרו, אספנו עבורכם כמה טיפים בכדי שתוכלו לעבור את יום כיפור בשלום.

לפני הצום

בין אם הילדים צמים ובין אם לא, דאגו להם מראש למאכלים מוכנים למקרה שיהיו רעבים. וודאו שאלו לא מאכלים שזקוקים לחימום, אלא כאלה שניתן לשלוף ממקום האחסון ולאכול. כמו כן, כדאי לדאוג למיחם עם מים חמים במידה ומישהו יזדקק להם במהלך היום.

התכוננו לצום באופן המיטבי ודאגו לארוחה מפסקת איכותית ומשביעה, זאת בכדי שהילדים יוכלו להיות שבעים לפחות עד ליום שלמחרת (במידה ואינם צמים). יתרה מזאת, מומלץ לארגן מבעוד מועד משחקים או פעילויות עבור הילדים, בכדי לסייע להם להפיג את השעמום במהלך הצום.

איך מעבירים את היום על הצד הטוב ביותר?

לעתים ילדים אינם מבינם את חשיבותו של היום, מבחינתם מדובר ביום בו אין רכבים על הכביש, כך שהם יכולים לרכב על האופניים באופן חופשי ולטייל בכבישים ללא חשש. חלק מהילדים מוצאים את עצמם משועממים ללא יכולת להעסיק את עצמם, לכן מוטב שתדאגו להם לתעסוקה כשרה ליום זה.

משחקי חשיבה

אחד הדברים המהנים ביותר ביום כיפור, הוא האפשרות להוציא מהארון משחקים שאינם בשימוש במהלך ימי השנה ולרכוש את משחקי החשיבה האהובים ביותר. בין אם מדובר במשחקי עץ להרכבה, בחידות הגיון צורניות ואפילו במשחקים קבוצתיים, הרי שתוכלו לשחק יחדיו במשחקים הללו ולהעסיק את הילדים. מעבר לזה, כדאי לדעת שמשחקי חשיבה עשויים לפתח את המיומנויות הקוגניטיביות של הילדים, באמצעות החשיבה, המיקוד והדמיון, הילדים ישפרו את היכולות הקוגניטיביות שלהם מבלי לשים לב. כך שמדובר במשחק יעיל ופונקציונלי בו שני הצדדים מרוויחים.

פאזלים

ידעתם שבשבוע שלפני יום כיפור נמכרים בחנויות הייעודיות פאזלים בכמות גבוהה יחסית מיתר ימי השנה? ובכן, זה בכלל לא מפליא, הרי שהרכבת פאזלים היא פעילות נהדרת ושקטה להעביר עמה את יום כיפור באופן המיטבי. אל תחכו לשבוע שלפני הצום בכדי לנהור לחנויות הייעודיות ודווקא רכשו כמה פאזלים לפני שהחנויות יתמלאו באנשים והדגמים השווים ביותר ייגמרו. כדאי להצטייד לפחות בשלושה פאזלים, כך תוכלו להיות בטוחים שלילדים תהיה תעסוקה לכמה שעות לפחות. את הפאזלים שהרכבתם, תוכלו עם צאת הצום, להדביק, למסגר ולתלות על הקיר בחדר הילדים.

טריוויה לידע כללי

משחק נוסף שיכול לשמש אתכם היטב במהלך יום כיפור הוא משחק הכולל שאלות טריוויה. תוכלו לרכוש משחק מסוג זה או אפילו להכין בעצמכם שאלות שמתאימות לכל ילדי המשפחה. ניתן לערוך תחרויות בין בני הבית, כך שמי שיגרוף את מירב הנקודות, יזכה בפרס מההורים. אם אתם לא נוהגים לכתוב ביום כיפור ותוהים כיצד תחשבו את הניקוד, הנה לכם פתרון: קחו צנצנות או קופסאות כמספר המשתתפים והכינו כדורי נייר קטנים יום לפני כיפור. בכל פעם שמישהו עונה תשובה נכונה, הוסיפו לצנצנת שלו כדור נייר נוסף ולבסוף ספרו את כדורי הנייר וגלו מי הזוכה המשפחתי.

 

לקראת יום כיפור, הורים רבים מתמלאים חששות בנוגע לדרך בה ילדיהם יעברו את הצום. אולם עם תכנון נכון, גם אתם תוכלו לצלוח את היום על הצד הטוב ביותר. ארגנו מבעוד מועד משחקים ופעילויות ליום זה, כך תוכלו להעביר את הצום בקלות.