מילד לנער: איך עוזרים לילד להתכונן לקראת הצו הראשון?

להתכונן לקראת הצו הראשון

הכנה לקראת צו ראשון בעבור נערים היא ללא ספק תהליך מלחיץ, לא מעט בשל החששות כמו גם המוטיבציה הגבוהה להתקבל לתפקידים נחשקים. כיצד תוכלו בתור ההורים לסייע לו? להלן הפרטים.

הכנה לקראת צו הצו הראשון: כך תוכלו לסייע לילדים שלכם

אין ספק כי המעמד של צו ראשון הוא  מעמד מרגש אך גם בעל חשיבות עצומה מבחינת העתיד של הנער בצבא הגנה לישראל. אם בעבר היצע התפקידים בצבא היה מועט, כיום ניתן להשתלב במגוון תפקידים וביחידות מובחרות שמעניקות לא רק אפשרות להשלמת שירות צבאי משמעותי אלא גם קרש קפיצה לעבר קריירה באזרחות. בשל כך, האחריות שלכם כהורים היא קודם כל לספק מערך תמיכה וליווי, החל משלב קבלת הצו ועד להשלמת המבחנים. שלב ההכנה צריך להתבצע לפחות כחודשיים לפני, וזאת מתוך מטרה להגיע מוכנים לקראת המבחנים והשיחות האישיות עם המאבחנת הפסיכוטכנית. נוסף לכך, לאתר שיעזור לכם בהכנה לחצו כאן – ובכך תוכלו לעזור באופן ממשי לנער לקראת ההכנה.

מה צריכה לכלול הכנה לקראת צו ראשון?

הכנה לצו ראשון צריכה לכלול בראש ובראשונה שימת דגש על ניהול זמנים, וזאת בשל העובדה כי במהלך המבחנים נדרשים המלש"בים לסיים את המבחן בפרק זמן קצוב. ככל שהנער יתרגל יותר מבחנים, כך ההכנה תהיה יסודית וטובה יותר. מבחני הסימולציה הקיימים באתר מאפשרים לנערים ולנערות לעקוב אחר הזמנים, לבחון היכן טעו ובהתאם לכך לשפר את הסיכוי להתקבל לתפקידים מצוינים בצבא. מאחר ומדובר אחרי הכול במבחנים אותם נדרש לבצע בסמוך לתקופת המבחנים בתיכון, רצוי לספק לנער סביבת עבודה נעימה ונוחה ואף לעודד אותו להביא חברים. דרך קבוצות למידה ניתן להגביר את הביטחון העצמי אך גם את המוטיבציה להשקיע, ועל כן פתיחות מצדכם בכל הקשור לשהות בבית לטובת למידה יכולה בהחלט לתרום לנער להתכונן בצורה מיטבית ועם מערכת תמיכה מסיבית מצדכם כהורים אך גם מצד החברים שעוברים תהליך זהה לשלו.

חיזוק חוסן נפשי

חלק מהותי בתהליך ההכנה לצו הראשון כולל בין היתר פיתוח חוסן נפשי, כחלק מהמגברת המוטיבציה ותוך שימת דגש על חיזוק תחושת המסוגלות העצמית. אם אתם מבחינים כי הנער נתון בלחץ רב, רצוי לקחת אותו לסיבוב בים או באוויר הפתוח ולדאוג לו מבחינת זמני הפסקות. אם ניתן, צפו ביחד בהרצאות של מנטורים מובילים שמסבירים כיצד לפתח חוסן נפשי כמו גם דאגו להיות אוזן קשבת בכדי לחזק את הנער בתהליך, בייחוד כאשר מדובר בראיון אישי שעלול להיות מלחיץ למדי בעבור נערים.

הכנה לקראת הריאיון

חלק מהותי בצו הראשון הוא כמובן הריאיון האישי. מאחר ומדובר במעמד מלחיץ, רצוי לשבת ביחד עם הנער ולעבוד על יכולת הביטוי העצמי שלו, מתוך מטרה לחזק את הדימוי והביטחון ובאמצעות כך גם להפגין נחישות ודבקות במטרה. ככל שהנער יהיה מכוון יותר מבחינת התפקיד, כך ניתן יהיה לסייע לו להתמודד עם שלב הריאיון שהוא אומנם שלב בסיסי אך גם חשוב מאוד לחיזוק הערך העצמי, ובהתאמה לכך גם הבנה כי יש בו את היכולת להביע את עצמו בצורה הטובה ביותר בנוגע לחזון האישי לעתידו הצבאי.

שיפור כושר גופני

חלק מהמבדקים של הצו הראשון מתייחסים לקביעת הפרופיל הרפואי. למרות שאין דרך להשפיע עליהם, חשוב לעבוד עם הנער על הכושר הגופני דרך הליכות/ריצות משותפות או ביקור משותף בחדר הכושר. הקפידו לדאוג לכך כי הנער מקפיד גם על מנוחה, תזונה מאוזנת וחתירה מתמדת למצוינות – באופן שמשקף את היכולת האישית גם מבחינה פיזית אך גם מבחינה נפשית.

נגישות