טיפים לגמילה מחיתולים

החיתול של הילד שלכם יכול להיות החבר הכי טוב שלו ושלכם, אבל גם אחד האויבים הגרועים שלכם ושל ילדכם, בעיקר אם הילד פשוט לא מוכן להיפרד מהחיתול או להיגמל ממנו לחלוטין.

במקרים כאלה של קושי בגמילה מחיתולים, חשוב להצטייד בהמון סבלנות שכן החיתול שליווה את ילדכם כבר מיומו הראשון, הוא פתרון אשר לפחות עבור הילדים שלכם נראה מושלם, תוך שהם עצמם אינם מודעים לדרך אחרת לעשיית הצרכים.

אך כעת כאשר הילד שלכם כבר הגיע לגיל שבו אפשר להתחיל, או נכון יותר: להפסיק, חשוב תדעו כיצד גומלים מחיתולים בצורה מוצלחת.

גמילה מחיתולים

לשם כך הכנו עבורכם כמה טיפים יעילים לגמילה מחיתולים:

טיפים לגמילה מחיתולים הם כאלה אשר נודעו לסייע לכם ולילדכם בתהליך הגמילה שבמהלכו ילמד ילדכם כיצד משתמשים בסיר לילה ולאחר מכן באסלה למען עשיית הצרכים. אז כיצד מתחילים?

מתקשרים ומסבירים

חשוב לא להתחיל את תהליך הגמילה לפני מתן הסבר לילדיכם לגבי התהליך. זה נכון, ייתכן וילדכם הינו רק בן שנתיים או שלוש, אבל אין זה אומר שהוא לא יכול להבין את הלך הרוח של הדברים ואת ההסברים שלכם.

הסבירו לילד שהגיע הזמן להיפטר מהחיתול ולהיות ממש כמו ילד גדול שעושה את הצרכים שלו בסיר ולאחר מכן באסלה.

פרטו בפניו את היתרונות של היפרדות מהחיתול לעד, כאשר חשוב במהלך הגמילה  לדעת מתי ילדכם זקוק להתרוקנות בשירותים ואף לבקש ממנו להודיע לכם לפני, תוך שאתם מסבירים לילד  שכעת שהוא נגמל מהחיתול: חשוב שהוא ידע להתריע אתכם על כך וזאת כדי שתוכלו להימנע מתקלות ותאונות.

גמילה בהדרגה

זה נכון, ישנן תיאוריות ושיטות לגמילה מחיתולים אשר מסבירות כי גמילה בבת אחד וברגע אחד היא השיטה הטובה ביותר, וכי הורדת החיתול לגמרי תסייע לגמול את הילד בצורה טובה יותר.

עם זאת לעיתים גמילה מסוג זה יכולה לייצר פחד בקרב ילדים ותחושה לא נעימה ולכן חשוב לנסות לגמול את ילדיכם מחיתולים בהדרגה.

כדי לעשות זאת מתנהגים ממש כמו בכל תהליך גמילה. בתחילה מורידים את החיתול לשעה, לאחר מכן שעתיים תוך הגדלת הטווח לחצאי ימים לימים שלמים ומכאן לטווח ארוך. בכך ילדכם יתרגל בצורה נעימה להעדר החיתול ועשיית צרכים באסלה.

למדו את ילדכם להשתמש 'בשירותים של הגדולים'

הסבירו לילדכם שהילדים הגדולים והמבוגרים ואתם בפרט משתמשים באסלה בכל פעם שאתם צריכים להתרוקן. הדגימו להם את אופן השימוש ועודדו את ילדכם לחקור את עולם השירותים והשימוש בהם.

אל תאשימו

אם לילד שלכם קשה להסתגל לגמילה והוא אינו מצליח להשתמש בחדר השירותים, חשוב לא לאבד סבלנות, לא להאשים ולא לכעוס. היו סבלניים בתהליך שכן כעס ייצור אצלו אנטגוניזם כלפי עשיית צרכים באסלה.

הפכו את חדר השירותים למקום כיפי

קשטו את חדר השירותים, שימו בו צעצועים, ספרים ואת כל מה שהילדים שלכם אוהבים. בכך החדר יראה פחות מנוכר ויותר נגיש וידידותי לילדים.

היו עקביים

שימו לב כי אתם ממשיכים לבצע את הגמילה גם כאשר אתם מחוץ לבית, כאשר אתם נמצאים במוקם ציבורי אצל חברים וגם בגן.. עדכנו את הגננת אודות הגמילה וודאו כי הגננות בגן מסייעות בתהליך.

גמילה בשעות הלילה

השאירו את גמילת הלילה לסוף התהליך. הילדים פחות שולטים ביציאות שלהם בשעות השינה ולכן חשוב רק לאחר שילדכם גמול בשעות היום, להתחיל להוריד את החיתול גם בשעות הלילה. בכך תוכלו לגמול בהדרגה וליהנות מילד שקם בבוקר עם חיתול יבש ועם חיוך על הפנים.