ספרים לגיל שנה

ספרים אינם נחלתם של המבוגרים כפי שנהוג לחשוב משום שילדים הם צרכני ספרים נהדרים, כן, גם בגיל שנה. ספרים לגיל שנה עשויים לסייע לילדים לחוש את הספר, לשמוע מילים חדשות, לראות צבעים ולהתחיל לאהוב את התחביב שהחל להיעלם עם התקדמות הטכנולוגיה: קריאת ספרים.

למה צריך ספרים לגיל שנה?

הקריאה מאפשרת לילדים לפתח את יכולותיהם הקוגניטיביות כמו זיכרון, ריכוז, עיבוד נתונים, מיומנויות למידה שונות ופיתוח הדמיון. נוסף לכך היא מעניקה להם דרך נוספת לרכישת השפה ואוצר המילים. הילד נחשף לגירויים ויזואליים שונים במהלך היום, והספר מעניק לו דווקא גירוי קוגניטיבי, לכן חשוב להקריא לפעוטות ספרים בכדי לסייע להתפתחותם.

לפני שתרוצו לחנות הספרים הקרובה לביתכם, כדאי שתכירו את מגוון הספרים הקיימים בשוק על כל סוגיהם. בגילאים המוקדמים הללו, ספרי הפעוטות מתרכזים בכמה אלמנטים, ביניהם מגע הספר והוויזואליות שלו בעוד שהטקסט בספר הקריאה הוא מועט עד אפסי. עם לידתו, מומלץ להקריא לילד ספרים שונים, גם אם אינו מכיר את המילים הללו, הוא שומע אותן, לומד להכיר אותן ומפתח בזאת את יכולותיו הקוגניטיביות. בחודשים הראשונים מוטב לרכוש לילד ספרים בעלי תמונות גדולות ומרקמים ייחודיים בשביל לפתח את סקרנותו. כמו כן, רצוי לרכוש ספרים בעלי דפים קשיחים וחזקים על מנת שיישמרו לזמן רב. תוכלו להראות לילדכם את התמונות המצויות בספרים הללו, להסביר לו מהן, מי הדמויות שמופיעות בספר, לשאול אותו שאלות ולתת לו לחוש את הספר בידיו. חשוב לציין שכיום קיימים ספרים המכילים פעילות מסוימת לילד, למשל ספרי בד המלמדים על פירות וירקות, מאפשרים את שליפת האלמנטים מהעמודים ושיבוצם בעמודים אחרים וכן הלאה.

החל מגיל חצי שנה ניתן להקריא לילד ספרים בעלי טקסט נרחב יותר, שכן אלה יכילו סיפור קוהרנטי ועלילה.

ספרים- לגיל שנה

על מה חשוב להקפיד ברכישת הספרים?

כאמור, מוטב להחזיק ספרים בעלי דפים קשיחים ועבים אך יחד עם זה יש להקפיד על כך שגודלו של הספר יהיה נוח עבורכם ועבור הילדים, כך שניכם תוכלו לאחוז בו בקלות. בחרו בספר בעל דמות מרכזית ייחודית, עמה הילד יוכל להתחבר. שימו לב שהספרים שאתם רוכשים אינם ארוכים מידי ושהסיפור מתאים לפעוטות ומשקף להם אירוע או חוויה, אגב, כדאי לרכוש גם ספרים שכתובים בחרוזים שהרי אלה יקלו עליהם בקליטת הסיפור. בחרו ספרים עם תמונות ברורות וצבעוניות שיסייעו לכם להכיר לילד אלמנטים שונים מחיי היום-יום. נוסף לאלה, אל תתפתו לספרים עם מילים מורכבות מידי והעדיפו את אלה המכילים מילים פשוטות וברורות.

כשאתם רוכשים ספרים לגיל שנה בחנויות הייעודיות, תוכלו להיוועץ במוכרנים בכדי לשמוע אילו ספרים מומלצים במיוחד ואילו הספרים הנמכרים ביותר. הקריאו לילדים את הסיפור בהנאה, הם הרי מקשיבים לקולכם, לנימת הקול ולאינטונציה, לכם מוטב שתשקיעו בקריאת הספרים. הקפידו להקריא לילדים מידי ערב כך יוכלו להתרגל לקריאת הספרים ולפתח את התחביב גם בגילאים מאוחרים יותר.

נגישות